PixelTürk Webstudio
W E B S T U D I O

Bulut uygulama geliştirme

Bulut uygulama ile projenize heryerden ulaşın

Bulut Uygulama

Bulut teknolojisi, web tabanlı uygulamalar aracılığıyla online depolama hizmetidir. İnternet üzerinden kullandığımız uygulama, program ve verilerin bulut uygulama ile depolanması bize bağlı olan her cihaz üzerinden kolaylıkla erişimimizi sağlar. Bulut çözümleri günlük yaşamda fotoğraf video gibi kişisel depolama ihtiyaçlarımızı karşılayabildiği gibi iş ortamlarında da veri akışının hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir.

Bulut Uygulama
Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Bir iş ortamında birimler arasında çok büyük dosyaların veri akışına ihtiyaç duyulabilir. Ancak bunlar çok büyük alan kapladıklarından dolayı küçük dosyalar gibi hemen gönderilemez. Bu nedenle bazı programlar aracılığıyla uzun süreli gönderme işlemleri yapılıyordu. Bu durumun birtakım riskleri var. Lisanslı olmayan programlar aracılığıyla yapılan veri aktarımları siber saldırıların ilk hedefi olarak karşımıza çıkıyor. Dosyaları bir flash bellek aracılığıyla aktarmak isterseniz de fiziki olarak ekstra bir çaba harcamanız gerekiyor. Bulut uygulamalar ise büyük boyutlu dosyaların anında cihazlar arası aktarımına yardımcı oluyor. Kurumsal bir yazılım şirketi tarafından tasarlattığınızda, tamamen işletmenizin ihtiyaçlarına göre dizayn ediliyor ve siber saldırı riski neredeyse ortadan kalkıyor. Bu sayede bir iş yerinde büyük dosya gönderimi problem olmaktan dışarı çıkıyor.

Multi cloud veya Türkçe adıyla Çoklu bulut bilişim teknolojileri, işletmelerin hem depolama hem de uygulama alanlarında bulut hizmetlerini kullanmasıdır. İşletmeler, bulut hizmetlerinin performanslarını kendilerine göre entegre edebilecek bulut ağ çözümleri ile çalışırlar. Bu sayede iş hareketliliği hiçbir engele takılmadan kesintisiz devam edebilir. Çünkü çoklu bulut bilişim teknolojileri, işin sürekliliğini sağlamada önemli bir sistemdir.

Bir şirket içerisinde birimler arası veri aktarımı yapılmak istenebilir ya da tüm çalışanların kullandığı ortak bir platform olması tercih edilebilir. Bu ve benzeri iş yükünü kolaylaştıran durumlar bulut teknolojisi ile sağlanır. İş yerlerinde birçok kişi bu bulut teknolojisini kullanacağından dolayı çoklu bulut bilişim teknolojilerine ihtiyaç duyulur. Bu sayede belirli yetkiler dahilinde birçok kişi aynı anda, aynı platformu kullanarak işleri sistematik ve kolay bir şekilde halledebilirler.

Günlük Hayatta Kullandığımız Bulut Uygulama Çeşitleri Nelerdir?

Bulut uygulama başlığı altında kapsamlı birçok şey anlatıyor olsak da bulut uygulama çözümleri bizlerin oldukça aşina olduğu uygulama çeşitlerindendir. Çünkü günlük yaşandığımızda telefon, tablet ve bilgisayarlarımızın arasında veri geçişi yapmak istediğimizde bu uygulamalardan destek alıyoruz. Bunların başında Google Drive geliyor. Hemen hemen herkes hayatında en az bir defa Google Drive’ı kullanmıştır. Çoklu fotoğraf paylaşımlarından büyük veri aktarımlarına kadar birçok alanda kullanılan bir bulut çözümdür.

Ios işletim sistemine sahip tüm cihazlar için iCloud uygulaması çok önemlidir. Burada büyük bir depolama sistemi dönüyor. Uygulamalar, fotoğraflar ve daha birçok şey bir bulut uygulama aracılığıyla saklanabiliyor. Sizler de iCloud kullanıcı adı ve şifreniz ile başka bir cihazdan giriş yaptığınızda depoladığınız her veriye ulaşabiliyorsunuz.

Bulut Uygulama Kullanmak İşletmeler için Neden Önemlidir?

Bulut uygulama kullanmanın işletmelere katkısı, iş organizasyonu sağlama etkili bir çözüm yöntemi olmasıdır. Bununla birlikte daha birçok alanda işletmelerin büyümesi için yardımcı olur.

  1. Maliyet
  2. Bulut uygulama çözümleri, sizlere ekstra masraflar çıkartacak olan ve sürekli bakım gerektiren sistemler değildir. Kendi donanımınıza bile ihtiyaç duymadan kolayca kurulum sağlanabilir. Bu nedenle düşük bir ücretle işletmeniz için bulut uygulama çözümleri yaptırabildiğiniz gibi bir daha herhangi bir bakım ödemesiyle karşılaşmazsınız.
  3. Rekabet
  4. Çağımız gittikçe değişiyor. Birçok işletme teknolojinin nimetlerinden faydalanarak yükselişe geçiyor. Bu nedenle sizler de teknoloji çağına ayak uydurmalı ve rakiplerinizin gerisinde kalmamalısınız. Ayrıca, henüz bu teknoloji ile tanışmamış diğer firmalardan da stratejik anlamda bir adım öteye geçersiniz.
  5. Güvenlik
  6. Şirketinizin tüm veri akışının gerçekleştiği bulut uygulamalar, siber saldırılara karşı oldukça güvenli ortamlardır.

Bulut uygulama tasarlayacak olan şirketin kurumsal bir yer olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Bu sayede herhangi bir sorunla karşılaştığınızda karşınızda bir muhatap bulabilirsiniz. Ayrıca, geçmişte yapılan işleri ve referansları da araştırmalısınız. Bu sayede seçeceğiniz firmanın bulut yazılım konusundaki başarısını belirleyebilirsiniz. Pixeltürk olarak bizler, birçok firmaya bulut uygulama çözümleri üreterek şirket içerisindeki veri akışına önemli bir yenilik getirdik. Sizler de güvenilir yazılım şirketi arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aklınızda bir proje mi var?