PixelTürk Webstudio
W E B S T U D I O

Yazılım Entegrasyonu

Yazılım entegrasyonu hizmetleri

Yazılım Entegrasyonu

Kurumlar ve işletmeler birçok işlemi dijital olarak hallediyor. Bununla birlikte dijital işlemlerin birçoğu için farklı yazılımlar ve veri sistemleri oluşturuluyor. Ancak zaman zaman bu farklı sistemlerin birbirleri ile iletişim kurması gerekiyor. Sistemlerin birbirleri ile iletişim kurmasına yardımcı olan aracıya ise yazılım entegrasyonu adı veriliyor.

Yazılım entegrasyonu, birden fazla yazılım ürünü ile yapılan veri girişi, raporlama ve daha birçok işlemin ortaklaşa çalışmasına öncülük ediyor. Entegrasyonun ana görevi, yapılan işlem farklı yazılımlar üzerinden yapılsa bile ortak bir veri tabanı kullanmasını sağlamaktır. Böylelikle şirket içerisinde bütünlük sağlanır ve daha verimli bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

Yazılım Entegrasyonu
Avantajları Nelerdir?

Yazılım entegrasyonu, programlar arasında veri aktarımını ortak veri tabanı kullanarak sağlayan bir yazılım çeşididir. Ayrık yazılımlar bir süre sonra sizlere ciddi problem çıkartabilir. Özellikle entegrasyon seçeneği maliyetli ve zor olan programların yenilenmesi gerekir. Çünkü, günümüzde her geçen bir yeni yazılım ürünü çıkıyor ve yeni çıkan eskisinin üzerine bir fazla özellik eklemiş oluyor. Bunun sonucunda eski ve entegrasyon yapılmamış yazılımlarda veri kaybı yaşanabiliyor. Özellikle işletmeler için en ufak bir verinin bile kaybolması oldukça önemli bir sorundur.

Yazılım entegrasyonu, işletme içerisinden herkesin ortak bir veri tabanı kullanmasını sağlar. Bu sayede işlemler çok daha hızlı bir şekilde ilerlerken birimler arası kopukluk yaşanması durumu da ortadan kalkar. Ayrıca entegrasyon sayesinde veriler tek bir noktadan hızlıca raporlanabilir. Böylelikle şirket hakkındaki her detay özenle takip edilebilir.

Yazılım Entegrasyonu ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

Yazılım entegrasyonu hizmeti aldığınızda işletmenizde aşağıdaki özellikleri gerçekleştirebiliyor olacaksınız.

  • Şirket için tüm uygulamalar birleştirilir.
  • Şirket altyapı sistemleri de bu uygulamalara entegre edilir.
  • Müşteri veya tedarikçi sistemleri birleştirilir.
  • Sistemi kullanan kişiler birbirlerine yakın olmasalar bile iletişim haline olmaları sağlanır.

Yazılım Entegrasyon Türleri Nelerdir?

Entegrasyonun ana amacı sektörde büyümektir. Bu nedenle daha verimli ve dikkatli işler yapmaları gerekir. Yazılım entegrasyonu, son dönemlerde şirketlerin büyümek için tercih ettiği yöntemlerin başında yer alıyor. Bunun için iki farklı tipte yazılım entegrasyonu bulunuyor.

  1. Yatay Entegrasyon
  2. Bulundukları sektörde henüz müşteri kitlesi oluşturamamış genç girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği entegrasyon çeşididir. Bu entegrasyon türünde hedef kitlesi aynı olan şirketler birleşir. Amaç, sektörde Pazar payının artırımının sağlanmasıdır. Şirketlerin yatay entegrasyonu tercih etmesinin başka nedenlerinden biri de sektördeki belirsizlikleri azaltmak, ürünlerin piyasa değerini arttırmak ve rekabet gücü kazanmaktır. Ayrıca şirketlerin birleşmesi maliyetlerin düşmesine de yardımcı olacağından dolayı kar oranlarının artışı görülebilir.

    Bulundukları sektörde henüz müşteri kitlesi oluşturamamış genç girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği entegrasyon çeşididir. Bu entegrasyon türünde hedef kitlesi aynı olan şirketler birleşir. Amaç, sektörde Pazar payının artırımının sağlanmasıdır. Şirketlerin yatay entegrasyonu tercih etmesinin başka nedenlerinden biri de sektördeki belirsizlikleri azaltmak, ürünlerin piyasa değerini arttırmak ve rekabet gücü kazanmaktır. Ayrıca şirketlerin birleşmesi maliyetlerin düşmesine de yardımcı olacağından dolayı kar oranlarının artışı görülebilir.

  3. Dikey Entegrasyon
  4. Aynı sektörde bulunan fakat diğer alt sektörlerde de hedef kitlesi bulunan firmaların birleşme çeşididir. Şirket hedef kitlesine daha yakın olmak ve ihtiyaçlarını daha iyi tespit etmek istiyorsa dikey entegrasyon tercih etmelidir. Ayrıca, yazılım entegrasyonu söz konusu olduğunda şirketlerin tanınırlıklarında ciddi oranda bir artış görülür. Dikey entegrasyon örneklerini inceleyecek olursak bir havayolu şirketinin turizm şirketi ile dikey entegrasyon gerçekleştirmesi önemli bir hamledir. Bu sayede hava yolu şirketinin müşteri kitleri turizm şirketi ile iletişime geçerken turizm şirketinin müşteri kitlesi de havayolu şirketine yönlendirilir. Bu sayede çok daha geniş bir kitle kazanılmış olur.

Yazımızın başından bu yana bahsettiğimiz üzere yazılım entegrasyonu şirketler için oldukça önemli bir konudur. Gerek büyüme gerekse de var olan konumu koruma hususunda entegrasyon günümüzde önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu entegrasyon gerçekleştirilirken güvenlik açısından bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Veriler üzerine düzenlenecek olan bir siber saldırı, yıllardır emek harcadığınız şirketinizin güven kaybetmesine neden olur. Bu durumda, seçeceğiniz yazılım şirketinin güvenlik açısından hassasiyet göstermesi beklenir. Bizler, deneyimli ekibimiz sayesinde güvenilir yazılım çözümleri oluşturuyoruz. Her türlü entegrasyon konusunda sizlere yaratıcı ve güvenilir çözümler sunmak için çalışıyoruz.

Aklınızda bir proje mi var?